Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie

Historia Klubu

"Cóż to jest poezja,?

Oto prawdy słońce"

              - Franciszek Wężyk
 

 

Gostyniński Klub Poetycki zrodził się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej i redakcji „Gazety Gostynińskiej”, z którą współpracowała Julia Łoś. Mieszkańcy naszego miasta przynosili swoje wiersze do redakcji, prosząc o ich publikację. Podczas lektury zrodził się pomysł spotkania z ich z autorami. Organizacją tego przedsięwzięcia zajęła się Biblioteka przy współpracy pani Julii.
Pierwsze spotkanie odbyło się we wrześniu 1994 r. Powołany został wówczas Klub, zrzeszający poetów z miasta i okolic. Patronat nad nim objęła Biblioteka a Julia Łoś została opiekunem literackim Klubu. Do współpracy zaprosiliśmy Gostynińskie Towarzystwo Popierania Twórczości Plastycznej z jego prezesem Pawłem Tencerem. Opracowane zostały też zadania Klubu: cykliczne spotkania w Bibliotece, udział w konkursach literackich, a przede wszystkim przygotowywanie do druku tomików poetyckich.
Wśród twórców i sympatyków GKP znaleźli się Julia Łoś, Zenona Radzka, Maria Trocha, Urszula Osiecka-Pieniążek, Grażyna Tomczak, Jolanta Bigus oraz Zbigniew Ligocki, Michał Pawełkiewicz, Edward Wojtczak. Później dołączyli Julianna Syska, Teresa Wojno, Anna Łuczyńska, Grażyna Dutkiewicz, Małgorzata Zwierz, Anna Kwiatkowska, Jerzy Staliński i Roman Ryszewski. Wkrótce rozpoczęliśmy spotkania z mieszkańcami miasta. Nazwaliśmy je „Biesiadami przy świecach”. Z czasem zmieniły nazwę na Czwartkowe Biesiady Literackie.
Jednym z zadań Klubu było wydawanie tomików poezji. Pierwszy ukazał się w 1996 r., kiedy Biblioteka obchodziła 50. rocznicę powstania. Nosił tytuł „Kroki ku słońcu”. W tym też roku po raz pierwszy GKP przy współudziale Biblioteki zaprosił twórców na Turniej Jednego Wiersza. Konkurs ten do dziś cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
Wiersze miłosne złożyły się na kolejną antologię autorów zrzeszonych w Gostynińskim Klubie Poetyckim. Zatytułowaliśmy go „Miłość”. Zbiorek ten stał się zaczątkiem serii wydawniczej sygnowanej jako „Biblioteczka Gostynińska”. Przygotowania do kolejnej publikacji nie obyły się bez smutnych chwil. W grudniu 1999 r. przyjęliśmy z ogromnym smutkiem wiadomość o śmierci J. Stalińskiego, W kronice Klubu Z. Ligocki napisał:
przerwanym tętnem trwania
pędzisz w nieodgadniona przestrzeń
równoległego czasu,
znikasz w nieskończoności rymów,
wybijasz takt pamięci…

Kolejny sukces. przyniósł 24 maja 2000 r. Odbyła się wówczas promocja nowego tomiku. Nadaliśmy mu tytuł „Zamyślenia”. Antologia nawiązywała swym tytułem do atmosfery końca wieku, jak we wstępie napisały Julia Łoś i Jolanta Bigus.
Kolejny rok nie szczędził nam kolejnych smutnych przeżyć. W styczniu 2001 r. odszedł na zawsze nestor gostynińskich poetów, Edward Wojtczak. Pamięć naszych Przyjaciół
- J. Stalińskiego i E. Wojtczaka postanowiliśmy uczcić w szczególny sposób. W listopadzie 2001 r. zaprosiliśmy ich rodziny i mieszkańców miasta specjalne Zaduszki Poetyckie. Przygotowane zostały okolicznościowe tomiki poetyckie: „Zaduma” E. Wojtczaka i „Paleta barw” J. Stalińskiego.
Z okazji jubileuszu dziesięciolecia powstania GKP wydany został tomik „Gostynińskie pejzaże”, sponsorowany przez Nadleśnictwo Gostynin. Był on pokłosiem środowiskowego konkursu poetyckiego. Tomik pokazał piękno i bogactwo otaczającej nas przyrody. Uroczysta promocja odbyła się we wrześniu 2004 r.
W roku 2004 r. GKP doczekał się naukowego opracowania. Powstała praca dyplomowa dokumentująca jego działalność. Jego autorką jest nauczycielka Szkoły Podstawowej
nr 1 w Gostyninie, p. T. Zarzycka, absolwentka Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, która przygotowała obszerną analizę „Gostyniński Klub Poetycki i jego rola w życiu artystycznym miasta”.
W 2010 r. ukazała się kolejna - piąta już antologia poezji gostynińskiej, która nosi tytuł „Blisko Boga”. To zbiór poetyckich refleksji duchowych.
Jubileusz dwudziestolecia Gostynińskiego Klubu Poetyckiego obchodzony jesienią 2014 r. zgromadził w Bibliotece rzesze jego sympatyków i przyjaciół. Jak ważny dla naszego miasta jest Klub, niech świadczy wpis do Kroniki: „Za serce, dobroć i miłość uwiecznioną w waszej twórczości bardzo serdecznie dziękujemy".
      Szósta publikacja wydana w 2016 r. nieprzypadkowo nosi tytuł "Naszym dzieciom". Strofy tomiku dedykowane są "dzieciom", "naszym" - bo należą do wspólnoty rodzinnego miasta, "naszym" - bo są najukochańsze i najważniejsze. Antologia obejmuje kilka grup wiekowych autorów, którzy spotykają się na kartach jednej książki, adresując swe wiersze do najmłodszego pokolenia. Świat prezentowanych wierszy pełen jest kolorów i kształtów, zapachów, smaków oraz dźwięków. Zupełnie jak w dziecięcym postrzeganiu, któremu potrzeba wrażeń zmysłowych niemal jak powietrza.
Ciekawostką są ilustracje do wierszy, wykonane podczas zajęć prowadzonych w Bibliotece dla Dzieci i młodzieży przez pięcio - i sześciolatków z gostynińskich szkół i przedszkoli. Jest ten tomik więc wspólnym dziełem, międzypokoleniową zabawą prowadzoną z wykorzystaniem słów i obrazów.
Antologia gostynińskich wierszy dla dzieci to dokumentacja twórczośći lokalnej, ale tez i ponadczasowy prezent dla naszych dzieci i wnuków. Niech prowadzi najmłodszych zgodnie  zintencją Jana Brzechwy, który wierzył, że "ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most, po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książek do wielkiej poezji, do literatury klasycznej, a potem - do dzieł pisarzy współczesnych".

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny