Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie

Historia

Biblioteki gostynińskie do 1939 roku

Tradycje bibliotekarskie w naszym mieście sięgają okresu międzywojennego. Nie były to może sukcesy wielkiej miary, niemniej w tamtym okresie bardzo cenne. Wprawdzie nie było wtedy biblioteki samorządowej, ale działało wiele innych placówek, które udostępniały swe zbiory dość szeroko i wobec braku sieci bibliotecznej można przypisać im rolę bibliotek publicznych. Życie kulturalne i związane z nim bibliotekarstwo niewątpliwie znacznie rozwinęło się po odrodzeniu niepodległego państwa polskiego.
Pierwsza biblioteka w Gostyninie powstała już w 1909 r. Jej właścicielką była Zofia Regina Michalska, żona sekretarza Magistratu. Mieściła się ona w prywatnym mieszkaniu Michalskich przy ul. Kościelnej 14. W roku 1929 biblioteka liczyła 771 woluminów. Dziesięć lat później, w momencie wybuchu wojny liczyła już 6000 książek i rejestrowała około 300 czytelników. Jej działalność przerwała okupacja hitlerowska. Po aresztowaniu Jana Michalskiego powstała obawa o los biblioteki. Niektóre książki rozebrali znajomi, większość zaś została zamurowana na strychu. Podczas rewizji Gestapo odnalazło księgozbiór i zniszczyło wraz z całą dokumentacją.
Właścicielką pokaźnego księgozbioru była Eugenia Kożuchowska. Wypożyczalnia mieściła się obok drukarni, księgarni i sklepu papierniczego, których Kożuchowscy byli właścicielami. Liczyła blisko 1000 woluminów. Całe to przedsiębiorstwo Kożuchowskich mieściło się przy ul. Wesołej (dziś ul. Legionów Polskich). Biblioteka, pomyślana jako przedsiębiorstwo handlowe, wnosiła opłatę jako składkę czytelniczą w wysokości 1,50 zł.
Niemałe zasługi na polu krzewienia oświaty i czytelnictwa położył Katolicki Związek Polek. Stowarzyszenie to inicjowało w mieście wiele społecznych akcji, a swą działalność skupiało głównie na prowadzeniu ochronki i biblioteki. Przewodniczącą KZP w naszym mieście była Maria Szaniawska, żona miejscowego lekarza. W skład zarządu wchodziły też Maria Lewicka, żona dyrektora szpitala i Joanna Gustowska, żona rejenta. Stowarzyszenie miało swą siedzibę na ul. Kutnowskiej 37 ( obecnie ul. 3 Maja). Nie znany jest rok utworzenia biblioteki, ale dane z grudnia 1929 r. podają, że liczyła ona już wtedy 1139 woluminów. Praca biblioteki, dzięki zorganizowanym przez zarząd dyżurom trwała 3 dni w tygodniu po jednej godzinie. Biblioteka przetrwała do wybuchu wojny.
Doniosłą rolę odegrała też założona w 1923 r. biblioteka Policyjnego Klubu Sportowego „Gostyniak". Działała przy ul. Kutnowskiej 11/13 ( obecnie ul. 3 Maja). Istotnym wydaje się fakt, iż czynna była codziennie przez osiem godzin. Z biblioteki tej korzystać mogli wszyscy mieszkańcy miasta.
Pokrewną bibliotekę prowadził klub sportowy „Mazur". Powstała ona z inicjatywy prezesa Klubu, mecenasa Mieczysława Święcickiego. Na jego to bowiem prośby i przez niego prowadzona była zbiórka książek do biblioteki. Umieszczono ją w wydzierżawionym budynku przy ul. Pierackiego (obecnie ul. R. Dmowskiego).
Inicjatorem ruchu czytelniczego była też młodzież. Okręgowy Związek Młodzieży Wiejskiej „Wici" przy pomocy finansowej Stronnictwa Ludowego otworzył w 1924 r. bibliotekę przy ul. Płockiej 39. Przeniesiono ja później do prywatnego domu prezesa Związku Andrzeja Czapskiego na Trakt Gąbiński ( obecnie ul. A. Czapskiego). Początkowo dostępna była tylko dla członków organizacji. Jednak wobec dużego zainteresowania mieszkańców miasta taą placówką, była to bowiem jedyna bezpłatna biblioteka, udostępniono ja ogółowi.
Pod patronatem Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej i Bractwa Żywego Różańca swą działalność rozpoczęła w 1929 r. biblioteka parafialna. Zajmowała kącik w parafialnej kancelarii. Dobrowolne składki parafian zapewniały stały dopływ nowości wydawniczych. W bibliotece udostępniano też prasę religijną.
Niemałą bibliotekę posiadało też Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Książki udostępniano nie tylko młodzieży szkolnej, ale i wszystkim mieszkańcom.
Bibliotekę posiada liczna wówczas w Gostyninie ludność żydowska. Otwarto ją w 1907 r. Założycielem i kierownikiem biblioteki był Ch.S. Domb. Biblioteka przyjęła imię żydowskiego pisarza, Icchaka Lejba Pereca. Siedzibę swą miała w zakładzie fryzjerskim Towia Jakubowicza przy ul. Płockiej. Gromadziła księgozbiór ( w 1926 r. – 2557 książek) w języku hebrajskim, żydowskim i polskim. Nieznany jest los biblioteki. Prawdopodobnie podzieliła los pozostałych gostynińskich księgozbiorów.
Tablice statystyczne z 1929 r. rejestrują jeszcze inną bibliotekę żydowską Związku Ortodoksów „Agudas Israel" powstałą w 1926 r. a mającą swą siedzibę przy ul. Kutnowskiej 8 ( obecnie ul. 3 Maja). Posiadała księgozbiór wyłącznie w języku żydowskim.
Wypożyczalnie książek beletrystycznych prowadziły też dwie działające w Gostyninie księgarnie: Juliana i Rozalii Jeziorańskich przy ulicy Kutnowskiej ( obecnie ul. 3 Maja) i Lejzera Mendela Goldmana w Rynku, obok Magistratu.
Pożoga wojenna 1939–1945 nie oszczędziła niestety tak pieczołowicie gromadzonych gostynińskich księgozbiorów.

Bibliotekarstwo gostynińskie po 1945 r.

Rok 1945 rozpoczął nowy rozdział w bibliotekarstwie publicznym na terenie miasta. Stało się to za sprawą kilku pedagogów i działaczy, którzy w ukształtowaniu nowego życia kulturalnego szczególne miejsce wyznaczyli książce i bibliotece. Była to działalność niemal pionierska, biorąc pod uwagę fakt, że Gostynin stanowił wtedy pustkę biblioteczną.
Wznowienie działalności bibliotek publicznych zainicjowano powołaniem we wrześniu 1946 r. Biblioteki Powiatowej, która znalazła swą siedzibę w piętrowym budynku przy ul. Marchlewskiego 10 (obecnie ul. R. Dmowskiego). Głównym zadaniem Biblioteki była organizacja sieci bibliotek publicznych w powiecie. Organizację jej powierzono Inspektorowi Szkolnemu w Gostyninie. Na rzecz Biblioteki dokonano zbiórki książek wśród mieszkańców miasta. W tym przedsięwzięciu istotna role odegrały panie, Janina Ścieżyńska, nauczycielka gostynińskiego gimnazjum i Janina Stanisławska.
W 1947 r. Starosta Powiatu Gostynińskiego, J. Łebkowski, rozumiejąc potrzeby czytelnicze mieszkańców zezwolił na wypożyczanie książek na miejscu.
Oddzielną Miejską Bibliotekę Publiczną powołano w 1948 r. Mieściła się w tym samym budynku co Biblioteka Powiatowa. Kierownictwo jej w powierzono Stanisławie Gierblińskiej, zaś Biblioteki Powiatowej przekazano Janinie Michałowskiej.
Kolejne zmiany przyniósł styczeń 1955 r. Połączono wtedy obie placówki tworząc Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gostyninie. Janina Michałowska została jej kierownikiem. Pod tą nazwą funkcjonowała Biblioteka do czerwca 1975 r., do momentu reformy administracyjnej kraju.
Z dniem 1 września 1965 r. funkcję kierownika Biblioteki objęła Helena Zielińska i sprawowała ją do grudnia 1990 r.
Warunki lokalowe Biblioteki były bardzo złe. Wyraźną poprawę przyniósł rok 1966. Biblioteka znalazła wtedy swą siedzibę w nowo otwartym Domu Kultury
Kolejna ważna data w historii gostynińskiej książnicy to październik 1971 r., kiedy to wyodrębniono z Wypożyczalni i udostępniono mieszkańcom miasta Oddział dla dzieci.
Z chwilą likwidacji powiatów w 1975 r. Biblioteka stała się Oddziałem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Płocku.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom mieszkańców władze miasta zdecydowały o utworzeniu filii bibliotecznej na terenie nowo powstałego osiedla przy ul. Płockiej. Otwarto ją w grudniu 1984 r. Jak ważna była to decyzja świadczy fakt iż obsługuje ona 1/3 naszych czytelników.
Przełomowym okazał się rok 1990, po wprowadzeniu reformy samorządowej. Mocą Uchwały Rady Miejskiej Biblioteka stała się placówką miejską finansowana przez Urząd Miasta Gostynina. W tym też roku odeszła na emeryturę dotychczasowa kierowniczka Helena Zielińska, a z dniem 1 grudnia 1990 r. na to stanowisko powołano Jolantę Bigus, która kierowała placówką do roku 2016.
Ważną datą w historii gostynińskiej Biblioteki był rok 2006, kiedy to Uchwałą Rady Miejskiej nadano Bibliotece imię Jakuba z Gostynina, rektora Akademii Krakowskiej w latach 1503-1504. Tę uroczystość połączono z obchodami 60-lecia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie na rzecz mieszkańców naszego miasta.
Ważnym czynnikiem, sprzyjającym kształtowaniu nawyków czytelniczych jest działalność kulturalna biblioteki. Organizowane są spotkania autorskie, wystawy, głównie o tematyce literackie, konkursy, lekcje biblioteczne. W 2014 r. rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki.
Powstanie Gostynińskiego Klubu Poetyckiego, zrzeszającego twórców naszego miasta i okolic pozwoliło na organizację wieczorów poetyckich, cieszących się wśród mieszkańców dużym powodzeniem.
Większość działań oświatowych Miejskiej Biblioteki Publicznej wspierana jest przez grono jej sympatyków zrzeszonych w Kole Przyjaciół Biblioteki, które powstało w 2003 r. Przewodnicząca Koła jest Wiesława Cessak. Wiele też placówek oświatowych i instytucji kultury, głównie Miejskie Centrum Kultury współpracuje z Biblioteką przy organizacji imprez kulturalnych.

Od 2016 roku dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie została Katarzyna Julia Leśniewska, której zarys koncepcji funkcjonowania biblioteki można ująć w dwóch słowach: ,,kontynuacja" oraz ,,rozwój". Podtrzymane i rozwijane zostało to, co było dobre, co dobrze funkcjonowało. Rozwój dotyczy przede wszystkim zbiorów bibliotecznych, które muszą być cały czas aktualizowane, nowoczesne i różnorodne, uzupełniane o zbiory w wersji elektronicznej, jak e-booki, audiobooki, programy edukacyjne. W zakresie inwestycji koniecznym jest pozyskanie nowego budynku z przeznaczeniem na działalność biblioteki, który będzie przystosowany do potrzeb wszystkich grup społecznych, w tym osób niepełnosprawnych. Ideą nowego obiektu bibliotecznego jest stanie się żywym centrum kultury.  Ważnym jest także rozwój sieci bibliotecznej, w tym filii bibliotecznej - centrum dialogu społecznego, która wymaga remontu i zmiany aranżacji. Koniecznym jest rozwijanie funkcji biblioteki w sferze społecznej, aby służyła za miejsce spotkań dla wszystkich grup wiekowych. Dla nowej dyrektor biblioteki priorytetem jest łączenie tradycji, historii z nowoczesnością. Pokazanie, iż wszechobecną, smutną opowieść o upadku czytelnictwa i końcu kultury książki można zmienić w pozytywną opowieść o tym, że książka ma się całkiem dobrze, a pogłoski o jej śmierci są mocno przesadzone. Jednym z pierwszych działań nowej dyrektor biblioteki było włączenie się w ogólnpolską akcję Narodowego Czytania, podczas której publicznie czytane są wybrane utwory na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Wprowadzony został MAK+ (MakPlus), który jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl.  System MAK+ jest rekomendowany przez Krajową Radę Biblioteczną. Jest również całkowicie zgodny z formatem MARC21 oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Niezbędne środki ochrony fizycznej, organizacyjnej i sprzętowej zapewniają bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych użytkowników.

Rok 2016 to przede wszystkim jublieusz 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina, który odbył się w Sali Kolumnowej Zamku Gostynińskiego. Był to dobry moment do przypomnienia historii placówki. Ludzi, którzy ją współtworzyli, a także osiągnięć, które na przestrzeni lat pozwoliły bibliotece zaistnieć, jako instytucji kultury i zostawić ślad swej wszechstronnej działalności w małej ojczyźnie.  ,,Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie to prężnie działający ośrodek życia kulturalnego i społecznego, o czym świadczą liczne konkursy, spotkania literackie, warsztaty poetyckie, lekcje biblioteczne dla uczniów i wiele innych działań. Ogromne znaczenie mają także akcje promujące cztelnictwo i szeroko pojętą kulturę czytania, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dzisiejsze spotkanie służy podkreśleniu zrealizowanych celów i działań oraz osiagniętych sukcesów biblioteki (...)"-powiedziałw swoim wystąpieniu Paweł Witold KalinowskiBurmistrz Miasta Gostynina. Podczas jubileuszu przybyli goście mogli obejrzeć multimedialną prezentację ukazującą historię powstania i działalności  biblioteki. Atrakcją wieczoru był koncert znanego artysty Janusza Radka, któremu przy akompaniamencie towarzyszył Adam Drzewiecki. Zebrani goście wysłuchali zaprezentowanego projektu Poświatowska/Radek-subtelnego klimatu wierszy poetki oraz pieknych i lirycznych kompozycji Janusza Radka w zupełnie nowych aranżacjach. Stereotyp, iż bibliotekarze to sztywne i nudne mole książkowe, złamał  nagrany przez bibliotekę we współpracy z Tomaszem Balcerzakiem film ,,Czytelnictwo z przymrużeniem oka".  Zwieńczeniem wieczoru był pyszny tort jubleuszowy wykonany na tę okoliczność przez Cukiernię ,,Dubielak".

Link do filmu ,,Czytelnictwo z przymrużeniem oka": https://www.youtube.com/watch?v=U7Gq6VCSxoY&t=3s

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=3nWCz84J87Y

 

W ramach nowego cyklu ,,Przystanek historia" grudzień 2016 roku rozpoczął się dla biblioteki  uroczystością odsłonięcia na elewacji budynku Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie tablicy pamięci ppor. Henryka Jóźwiaka ps. ,,Groźny"- żołnierza Armii Krajowej, oficera Ruchu Oporu Armii Krajowej, prawdopodobnie dowódcy Obwodu ROAK ,,Rybitwa". Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie była głównym organizatorem tego wydarzenia, na które pozyskała darwiznę od Fundacji Orlen Dar Serca w Płocku. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Marcina w Gostyninie. Po niej uczestnicy przemaszerowali do Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci poświęconej ppor. Jóźwiakowi. Od godziny 12:30 na Rynku miejskim grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ wraz z mieszkańcami Gostyninia wcielającymi się w role ludności cywilnej zaprezentowała inscenizację historyczną  pt. "Odbicie więźniów UB". Przypominała ona o wydarzeniach, które wydarzyły się 70 lat temu. Kolejnym etapem uroczystości była prelekcja historyczna Jacka Pawłowicza dyrektora Muzeum Żołnierzy Wykletych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie wraz towarzyszacą jej wystawą ,,Funkcjonariusze Policji Państwowej-Cichociemni Żołnierze Armii Krajowej" przygotowaną przez Biuro Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji w Warszawie. Wystawa zaprezentowana została w Sali Kolumnowej Zamku Gostynińskiego. Na zakończenie przybyli goście wraz z rodzinami Żołnierzy Wyklętych Północnego Mazowsza obejrzeli film w reżyserii księdza Grzegorza Mierzejewskiego ,,Historia o Was już nie milczy. Wyklęci-Ziemia Gostynińska".

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=hTmQyzM8Txs

Grudzień 2016 roku zakończył się wyjątkowym spotkaniem z przeznaczeniem dla Gostynińskiego Klubu Poetyckiego, podczas którego dla poetów, przyjaciól biblioteki, bibliotekarzy, a taże mieszkańców Gostynina (w tym, co szczególnie cieszy również młodzieży) wystąpił z recitalem piosenki poetyckiej krakowski artysta Krzysztof Bigaj.  

Rok 2017 to intensywny rozwój Miejskiej Biblioteki im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie: selekcja oraz zwiększenie środków na zakup księgozbioru, montaż nowej rodzielnicy elektrycznej w głównej siedzibie biblioteki oraz zakup nowoczesnego, profesjonalnego i bezpiecznego sprzętu do bibliotecznej serwerowni,atakże zakup sprzętu komputerowego do obsugi systemu bibliotecznego MAK+. Zawarcie przez Urząd Miasta Gostynina ze Starostwem Powiatowym Porozumienia, na mocy którego Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie pełni zadania powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Gostynińskiego. Działa na rzecz bibliotek publicznych i społeczności lokalnej Powiatu Gostynińskiego, gromadzi materiały dotyczące Powiatu Gostynińskiego, łącznie z dokumentami z życia społecznego, promuje czytelnictwo w Powiecie Gostynińskim oraz zaspokaja potrzeby informacyjne, edukacyjne i kulturalne czytelników zgodnie z ich oczekiwaniami. Biblioteka sprawuje nadzór merytoryczny w ramach zadań statutowych nad siecią bibliotek gminnych i filii bibliotecznych Powiatu Gostynińskiego. Służy im opieką oraz nadzorem instrukcyjno-metodycznym i szkoleniowym. Sieć bibliotek publicznych Powiatu Gostynińskiego stanowi 12 placówek: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sannikach wraz z filią biblioteczną w Osmolinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Gostyninie z siedzibą w Solcu wraz z filiami bibliotecznymi w: Lucieniu, Emilianowie, Sierakówku, Sokołowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym wraz z filią biblioteczną w Skrzeszewach, Gminna Biblioteka Publiczna w Pacynie wraz z filią biblioteczną w Trębkach oraz Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie przy ulicy Płockiej 2a. W roku 2018 na mocy uchwały Rady Gminy Gostynin zlikwidowana została filia biblioteczna w Białotarsku Gminnej Biblioteki Publicznej w Gostyninie z siedzibą w Sokołowie. W związku z pełnieniem zadań powiatowej biblioteki publicznej dla Powiatu Gostynińskiego zmianie uległ statut Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie. Biblioteka po raz pierwszy w  historii swojej działalności wzięła udział w Budżecie Obywatelskim w ramach projektu ,,Urządzamy Bibliotekę", wsparcia udzieliły czytelniczki-liderki projektu Wiesława Zera oraz Anna Ścibor. W zakresie wydarzeń kulturalnych i czytelniczych rok 2017 obfitował w rozszerzenie oferty dla czytelników i mieszkańców miasta. Biblioteka włączyła się w akcję Nocy Bibliotek, Majowe Spotkania z Biblioteką-koncert piosenki poetyckiej i literackiej Jarosława Chojnackiego, cykl warsztatyów poetyckich prowadzonych przez krytyka literackiego Waldemara Smaszcza, zaprezentowała wystawę historyczną ,,Gostynin w starej fotografi" przygotowana we współpracy z Agencją Reklamową Stamp-Grawer w Gostyninie,  zrealizowała spacer historyczny ulicami miasta, współorganizowała Jarmark Gostyniński św. Jakuba-wystawa historyczna ,,Gostynin wczoraj i dziś" oraz w współpracowała z Towarzystwem Miłośników Ziemi Gostynińskiej przy realizacji inscenizacji historycznej ,,Hołd ruski" oraz z nieformalną grupą fimową z Płocka, a także Agencją Promocji i Rozwoju Zamek Gostyniński spółka z o.o. podczas realizacji filmu pełnometrażowego ,,Poczekalnia"  promującego  walory turystyczne Gostynina oraz jego historię.

Link do koncertu w ramach Jesiennych Spotkań z Poezją:

https://www.youtube.com/watch?v=cPb3w0jaLXk

https://www.youtube.com/watch?v=rnebMuC_wek&t=66s

Jesienią 2017 roku włączyła się po raz kolejny w Narodowe Czytanie, podczas Jesiennych Spotkań z Poezją zaprezentowana została twórczość poetycka Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz odbył się koncert piosenki poetyckiej i literackiej.

Link do Narodowego Czytania ,,Wesele" Stanisława Wyspiańskiego: 

https://www.youtube.com/watch?v=gl3ZCyuOlNw

https://www.youtube.com/watch?v=lK84CSdWPmM

https://www.youtube.com/watch?v=upLa-CYe3jY

 

Grudzień 2017 roku to koncert piosenki patriotycznej Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka ,,Żołnierze Niezłomni Podziemna Armia Powraca" zrealizowanego  w ramach cyklu historycznego ,,Przystanek historia", który odbył się w Sali Kolumnowej Zamku Gostynińskiego. W ramach tego cyklu w ciagu całego roku 2017 odbywały się spotkania historyczne wraz z towarzyszącymi im wystawami historycznymi z przeznaczeniem dla placówek oświatowych realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Patria Lokalni Patrioci z Dobrzykowa oraz Stowarzyszeniem Historycznym im. 11 GO NSZ w Płocku, a takze redaktorem naczelnym kwartalnika ,,Wyklęci" Kajetanem Rajskim.

Link do koncertu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka: 

https://www.youtube.com/watch?v=Ms_NDfns_J4

 

,,Przystanek historia" to także spotkania w ramach projektu Wielokulturowy Gostynin. Celem projektu jest przypominanie o wielokulturowej historii Gostynina, którą tworzyli mieszkający w nim Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. Inicjator projektu Piotr Syska pisał na łamach bloga Wielokulturowy Gostynin, iż  ,,Gostyninie, poza tzw. "zamkiem" będącym de facto dawnym zborem ewangelickim, ewangelickim cmentarzem i budynkiem dawnej cerkwi, nie zachowały się obiekty poświadczające o współistnieniu w granicach miasta czterech kultur. Próżno szukać śladów świadczących o żydowskiej historii miasta. Chyba ostatnim takim miejscem jest, już dość mocno zniszczona, żydowska kuczka na budynku przy ul. Rynek. Celem projektu "Wielokulturowy Gostynin" jest przywrócenie pamięci o gostyninianach innej narodowości niż polska. Szczególne miejsce w projekcie dedykowane jest Żydom, którzy stanowili nawet 40% mieszkańców przedwojennego Gostynina. Czwartkowe spotkanie, którego gościem był Pan Piotr Kowalik z Muzeum POLIN, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, przebiegało pod hasłem: "Purim, czyli w kręgu świąt i tradycji żydowskich". Ważnym elementem spotkania było wspólne czytanie obszernych fragmentów Księgi Estery, w wykonaniu młodzieży gostynińskich szkół. Czytanie przygotowały Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie przy współpracy z nauczycielami". Biblioteka w roku 2017, wzorem lat poprzednich, kontunowała też stałe pozycje kulturalno-czytelnicze: Konkurs Korczakowski ,,Pięknie być człowiekiem", czy Turniej Jednego Wiersza o Laur Gostyniński. Ważnym wydarzeniem była też realizacja Nocy Świętojańskiej we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie oraz teatru realistycznego ,,Dziady cz. II" Adama Mickiewicza we współpracy z uczniami gostynińskich gimnazjów.

Link do Nocy Świętojańskiej:   https://www.youtube.com/watch?v=SdR7UuvPzDA

https://www.youtube.com/watch?v=F7izauW1Jfs

Link do ,,Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza: https://www.youtube.com/watch?v=VEhyzQxc8Gw

Kolejnymi zmianami w roku 2017 przeprowadzonymi w ramach statutowych działań biblioteki była reaktywacja FB Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie, powstanie YOU TUBE oraz Instargrama biblioteki oraz promocja wydarzeń bibliotecznych w lokalnych mediach:  https://www.youtube.com/watch?v=BcY-9BcXXZQ

 

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny