Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie

Narodowe Czytanie

Pretekstem do zorganizowania pierwszej edycji „Narodowego Czytania”, której patronem był ówczesny prezydent RP Bronisław Komorowski, stała się 200. rocznica Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce ostatni zajazd na Litwie, opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Publiczne czytanie „Pana Tadeusza” odbyło się 8 września 2012.
W 2013 roku odczytywano fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, a w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 miejscowości. Rok później czytane były fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza, a wydarzenie odbywało się już w ponad 1500 miejscowościach.
Podczas czwartej edycji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w 2015 roku pod patronatem pary prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, w ponad 1600 miejscowościach odczytana została specjalnie przygotowana adaptacja „Lalki” Bolesława Prusa.
W 2016 roku po raz pierwszy każdy mógł – poprzez głosowanie internetowe – wpłynąć na wybór lektury do „Narodowego Czytania”. Najwięcej głosów zebrało „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.  Rok później Polacy wybrali „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Do szóstej edycji „Narodowego Czytania”, która odbyła się w roku 2017, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk zaproponował: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz „Wesele Stanisława Wyspiańskiego”. Oddano ponad 37 tysięcy głosów, z czego niemal 18 tys. na „Wesele”. Dramat Stanisława Wyspiańskiego czytany był nie tylko w Polsce, ale również w skupiskach polonijnych za granicą: w Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie i Japonii, na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech i Francji.
Dla uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaproponowali, aby 8 września czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, które w ubiegłorocznym głosowaniu zajęło drugie miejsce. Ostatnia powieść Stefana Żeromskiego opublikowana została w 1924 roku. To swoisty bilans pierwszych lat niepodległości Polski. Autor zwrócił uwagę nie tylko na wielki entuzjazm i chęć odbudowy państwa, ale również na błędy i zaniechania. Autor chciał w ten sposób zainspirować Polaków do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”, które doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001). Para prezydencka zachęcała również do czytania „Antologii Niepodległości”, którą tworzą 44 wybrane teksty z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, składające się na obraz naszej literatury narodowej.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina przyłączyła się do Narodowego Czytania w 2016 roku.

W czasie kolejnych edycji akcji Narodowe Czytanie odczytywane były następujące dzieła polskich literatów:
8 września 2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry
6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza
5 września 2015 – „Lalka” Bolesława Prusa
3 września 2016 – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
2 września 2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego
8 września 2018 – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz „Antologia Niepodległości”

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny