Żołnierze niezłomni – Podziemna Armia powraca

,,Na naszych oczach pamięć o Żołnierzach Wyklętych systematycznie zdobywa coraz większe uznanie w oczach społeczeństwa. Wielu Polakom nieobce są już nazwiska Pileckiego, Szendzielarza czy Franczaka…”  – napisał Kajetan Rajski we wstępie do swojej książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

Tak było 3 grudnia 2016 roku, gdy na elewacji siedziby Komendy Powiatowej Policji udało się nam odsłonić tablicę poświęconą pamięci ppor. Henryka Jóźwiaka  ps. ,,Groźny" i wszystkich Żołnierzy Wyklętych Północnego Mazowsza.
Tak było również 3 grudnia 2017 roku, kiedy to w chłodny, prawie zimowy już wieczór, zebraliśmy się w Sali Kolumnowej Zamku Gostynińskiego, aby w pierwszą rocznicę tego wydarzenia w skupieniu wysłuchać koncertu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka jakże wymownie zatytułowanego ,,Żołnierze Niezłomni – Podziemna Armia Powraca”.
Koncert, który był kolejną odsłoną cyklicznego wydarzenia ,,Przystanek historia”, zorganizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie przy współpracy z Klubem Gazety Polskiej (z przewodniczącą
Anną Orzeszek-Borkowską), Prawem i Sprawiedliwością Gostynin oraz Burmistrzem Miasta Gostynina Pawłem Kalinowskim.
Wśród gości obecni byli nie tylko kombatanci, członkowie Stowarzyszenia Pro Patria z Dobrzykowa, ale również Senator RP Marek Martynowski, który jest inicjatorem wielu wydarzeń mających na celu uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncertowi towarzyszyła wyjątkowa wystawa, która przedstawiała
Koncert odbył się w otoczeniu wyjątkowej wystawy przedstawiającej sylwetki Żołnierzy Wyklętych: Inki, Uskoka ....i innych ..., o których zapomnieć nie możemy ...