Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie

W 2018 roku Tydzień Bibliotek w Gostyninie rozpoczął się we wtorek 8 maja od spotkania z Polą Zołoteńko – nastolatką z Płocka, która ma już za sobą debiut literacki. Młoda autorka książki „Gang Laptopa” opowiadała młodzieży o swoich pasjach (nie tylko literackich), życiu w cieniu sławnego ojca (Michał Zołoteńko przez wiele lat był piłkarzem ręcznym Wisły Płock) i o tym, skąd bierze natchnienie do pisania. Pola przyznała również, że ma już pomysł na kontynuację „Gangu Laptopa”.
W środę 9 maja gościem Biblioteki dla dzieci i młodzieży była Eliza Piotrowska, która spotkała się z uczniami młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie.
Pisarka przedstawiła najmłodszym czytelnikom swój książkowy cykl poświęcony zwariowanej cioci Jadzi i jej małej bratanicy. Obie przepadają za swoim towarzystwem. Wciąż wpadają w wir niezwykłych przygód. Książki Elizy Piotrowskiej skrzą się humorem, dowcipem i życiową prawdą. Biorące udział w spotkaniu dzieci dowiedziały się, że przygody opisywane w cyklu o cioci Jadzi są prawdziwe, a zmyślone są jednie imiona i nazwiska bohaterów.
Przed nie lada wyzwaniem stanęły ciocie, które zostały zaproszone na spotkanie przez najmłodszych czytelników. Musiały odpowiedzieć na pytania związane z jedną z książek Elizy Piotrowskiej " Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może". Ciocie poradziły sobie jednak wyśmienicie. Dla odmiany dzieci przed budynkiem, w którym znajduje się biblioteka wykonywały portret autorki, malując go kredą na asfalcie.
Niezwykle sympatyczne i ciekawe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem. Dzieci miały też okazję kupić książki o cioci Jadzi i poprosić autorkę o autograf oraz o pamiątkowe zdjęcie. Udało nam się dowiedzieć, że w planach są jeszcze dwie książeczki poświęcone przygodom cioci Jadzi – w Transylwanii i w PRL.
Eliza Piotrowska spotkała się również z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 3, która współpracuje z Filią nr 1.
W czwartek 10 maja odbyły się warsztaty poetyckie, które poprowadził Krzysztof  Cezary Buszman – autor wierszy, które zyskały duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji. Warsztaty, zorganizowane we współpracy z Gostynińskim Klubem Poetyckim, poprowadzone zostały w charakterze gawędy. Gość opowiadał o sprawach, które są niezwykle ważne dla człowieka i współczesnego świata. Nie omieszkał opowiedzieć, jak wygląda proces tworzenia wierszy, warsztacie poety i jakie są jego twórcze inspiracje. Zgromadzonym poetom i słuchaczom zaprezentował kilkanaście liryków pochodzących z różnych tomików. W trakcie spotkania zaproponował ćwiczenia, które miały pomóc w stworzeniu krótkiego wiersza. Każdy z gostynińskich poetów zaprezentował fragment swej twórczości, otrzymując w zamian cenne wskazówki.
Spotkanie było pouczające i cenne nie tylko dla naszych poetów, ale dla wszystkich osób, dla których poezja zajmuje szczególne miejsce w życiu człowieka.
Tydzień Bibliotek zakończył się w piątek 11 maja spotkaniem z Arturem Justyńskim, twórcą „Opowieści znad rzeki” i wydanej niedawno książki „Cichy Zachód” – swoistego zapisu fascynacji Ziemiami Odzyskanymi, wspartego wspomnieniami autora.
Salę Basztową Zamku Gostynińskiego, oprócz wspomnień i wypowiedzi pisarza, wypełnił niesamowity głos Krzysztofa ,,Mierzego" Seweryniaka, który czytał fragmenty książki. Całości idealnie dopełniła melodia płynąca z gitary, wirtuoza Dominika Janiszewskiego.

2018

Utworzono dnia 18.09.2018, 08:48

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny