Rok 2018 Stefan Żeromski - "Przedwiośnie"

W sobotę 8 września na gostynińskim Rynku odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” pod honorowym patronatem burmistrza Pawła Kalinowskiego.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda z małżonką zaproponowali, aby do Narodowego Czytania obok „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego dołączyć również „Antologię Niepodległości” zawierającą 44 utwory z różnych epok. Wśród nich była między innymi „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, znana również jako
Mazurek Dąbrowskiego. Od tej właśnie „Pieśni”, recytowanej przez Adama Migdalskiego rozpoczęła się gostynińska edycja „Narodowego Czytania”.
Pierwszy fragment przeczytali burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski z małżonką, kolejne zaś – mieszkańcy Gostynina i okolicy, między innymi uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Gostyninie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Pilsudskiego w Sierakówku Szkoły Podstawowej nr 5 im. im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV z oddziałami gimnazjalnymi w Gostyninie. Specjalnie dla czytających i słuchających Natalia Smyczyńska zaśpiewała „Sen o Warszawie" i ,,Jej portret".
Dzięki uprzejmości Izby Pamięci Generała Kuklińskiego na gostynińskim rynku podziwiać można było wystawę „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja ", która cieszyła się sporym powodzeniem nie tylko wśród uczestników Narodowego Czytania, ale i wśród przypadkowych przechodniów. O oprawę muzyczną i nagłośnienie wydarzenia zadbał Adam Grabarczyk. Nagłośnienie udostępniło bibliotece Starostwo Powiatowe w Gostyninie. Akcja nie odbyłaby się bez wsparcia pracowników Urzędu Miasta Gostynina i Pawła Tomaszewskiego, któremu serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i pomoc.

Utworzono dnia 10.09.2018, 10:57

Fotorelacja z Narodowego Czytania "Przedwiośnia"